Eva Lacmanová má ráda krásné věci a osobní rozvoj. Jak proměnila svou vášeň v byznys vám prozradí v inspirativním rozhovoru. Její nádherné nástěnky si můžete prohlédnou a koupit ZDE.

Motivační nástěnky a obrazy snů.

Autorka: Markéta Henzlová 

Dobrý den, paní Evo, potkaly jsme se v lednu v Atriu Flora na Vinohradech, kde jste vystavovala nádherné motivační nástěnky. Jak jste se dostala k nápadu vyrábět designové obrazy?

Dobrý den, moc děkuji za otázku a jsem ráda, že se Vám obrazy líbily. Nápad vznikl před dvěma lety, kdy jsem po návratu z dovolené na Srí Lance přemýšlela, jak zakomponovat nádherný hedvábný patchwork, který jsem si z dovolené přivezla. Řekla jsem si, že bych to mohla zkombinovat se starožitným rámem z rodinného obrazu. Rám a látku jsem odnesla k čalouníkovi a najednou mě napadlo, že bych to mohla využít i jako nástěnku. 

Zajímám se o motivaci, mám ráda sebevzdělávání a tak jsem si tam dala své afirmace a citáty. Když se na něco neustále díváme, uloží se nám to do podvědomí. Tak vznikla první motivační nástěnka.

Je to místo pro sny a přání. Je to zvizualizovaná cesta, kam chcete, aby se váš život ubíral.

Nástěnky jsem postupně rozšířila o špendlíky v barvě látek, vymýšlím nové designy, kombinuji je, a to mě baví.

Používáte nádherné designové látky a starožitné rámy. S kým spolupracujete?

Původně jsem používala starožitné rámy. Jak se ale objem práce zvětšuje, je potřeba dbát v první řadě na kvalitu. V současné době kupuji nové rámy s patinou, která jim dodá starožitný vzhled. Látky mám jak od amerických návrhářek, tak i od českých výrobců. Mám i krásnou indickou metráž, opravdu záleží na každém, co si vybere.

Začala jsem spolupracovat s interiérovou designérkou Olgou Buškovou, která se specializuje na harmonické prostory podle Feng Shui, a moje nástěnky začleňuje do interiérů. Dále spolupracuji se studiem Animadecor na Smíchově, kde si můžete nástěnky prohlédnout. Tato firma dováží luxusní bytové doplňky z celého světa, jsou to originální kousky v malých sériích.

Musela jste bojovat na začátku podnikání s nějakými překážkami?

Ano, musela. Nejtěžší bylo najít spolehlivé dodavatele s vysokou kvalitou zboží.

Musela jste něco na své cestě k podnikání obětovat?

Jsem maminkou skoro dvouleté holčičky, kterou jsem nechtěla přes den okrádat o čas. Pracovala jsem po nocích nebo když spala. Tomuto "koníčku" jsem obětovala svůj volný čas a spánek.

Říkáte, že je to koníček, může Vás uživit?

Tak to je otázka na tělo. V tuto chvíli mě určitě ještě neživí, ale věřím v jeho obrovský potenciál. Mým cílem je obchod se zahraničím a na tom teď hodně pracuji. Mám pozitivní reakci na mojí práci od zahraničních bytových designérů a to mě pořád žene dopředu. Stoprocentně věřím tomu, že mě to může uživit, potřebuje to jen čas.

Byla jste někdy v situaci, kdy jste nevěděla kudy kam?

Ano, stalo se to v okamžiku, kdy jsem úplnou náhodou zjistila, že někdo okopíroval mé obrazy včetně celé myšlenky. Zvládnout se dá všechno, v tu chvíli jsem ale myslela, že je to bezvýchodná situace. Moje právnička to řešila podle autorského práva a s protistranou se dohodla mimosoudně.

Podporuje Vás rodina?

Mám velké štěstí, že mě podporuje můj partner. Dělá webové stránky a pomáhá mi s logistikou prodeje. Mám hlídací babičky, takže se můžu své práci dvakrát týdně naplno věnovat.

Na koho se obrátíte, když potřebujete poradit s podnikáním?

Vše konzultuji se svým partnerem.

Jak o sobě dáváte vědět?

Zjistila jsem, že se budu muset zúčastnit "hry na sociální sítě". V současnosti jsem nejaktivnější na Instagramu, kde mě to hodně baví. Mohu ukázat svou práci lidem z celého světa. Mám skvělou zpětnou reakci, a proto mě baví vymýšlet nové a nové produkty. Další novinkou je zahraniční e-shop.

Objednávají si Vaše služby i firmy?

Ano, některé firmy si mě objednaly dokonce opakovaně. I tady je obrovský potenciál, protože firmy v rámci motivace nebo odměňování zaměstnanců, mohou motivační nástěnky dobře využít. Tady bych chtěla udělat větší osvětu mezi řediteli firem nebo HR managery. Týmy by mohly sdílet své cíle, a to, co je motivuje, by měly neustále na očích. Aby byla nástěnka nějakým způsobem výjimečná a nepřehlednutelná.

Podnikáte poměrně krátkou dobu, jaký je Váš největší úspěch?

Kromě prodaných obrazů a nástěnek jsou to určitě kladné reakce na sociálních sítích. Vážím si pochvaly zahraničních designérů, kteří mi poskytují zpětnou vazbu.

Čím se v životě řídíte? Máte nějaké motto nebo oblíbený citát?

Možná to bude znít jako klišé, já se ale držím hesla : "Co Tě nezabije, to Tě posílí". Mnohokrát v životě se mi to osvědčilo. Obrazy mě naučily trpělivosti a tomu, že dobré věci si často najdou cestu samy, i bez toho, že bych "tlačila na pilu".

Co máte na své motivační nástěnce pro rok 2017?

Mám tam exotickou dovolenou (smích), relaxaci a čas pro sebe, zdraví pro celou rodinu a taky tam mám imaginárního zahraničního partnera, který se mnou bude spolupracovat, což je můj velký cíl.

A co připravujete na jaro?

V květnu se zúčastním festivalu Alchymistické Litoměřice, kde budu vystavovat své motivační nástěnky.


Děkuji za rozhovor a ať se Vám sny plní. eM.